Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku zdobyła grant i będzie uczyć dzieci ekologii. Bo lekcje to nie tylko podręczniki

Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku zdobyła grant i będzie uczyć dzieci ekologii. Bo lekcje to nie tylko podręczniki

Doświadczenia na lekcjach w terenie, wycieczki, warsztaty, zajęcia w niezwykłej pracowni ekologicznej, święto Dni Młodego Naukowca. Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku właśnie zdobyła grant na projekt „Podlaskie Ekoludki”.

(M.W.)Zaktualizowano 
Projekt „Podlaskie Ekoludki” to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa. Uczniowie mają okazję sami przeprowadzać bardzo efektowne doświadczenia m.in. z wodą
Projekt „Podlaskie Ekoludki” to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa. Uczniowie mają okazję sami przeprowadzać bardzo efektowne doświadczenia m.in. z wodą Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku

– Te zajęcia są super! Filtrowaliśmy wodę, badaliśmy jej jakość, zmienialiśmy jej kolory, a potem dodaliśmy suchy lód i bardzo dymiło – mówi Laura, uczennica Szkoły Podstawowej Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku.

– Pojechaliśmy z ornitologami i lunetami na Dojlidy i obserwowaliśmy ptaki – dodaje Alex, jej kolega. – Zobaczyliśmy mewy, kaczki i ptaka drapieżnego. Takie lekcje lubię najbardziej, są najciekawsze.

Takie nietypowe lekcje organizuje swoim uczniom Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku w ramach projektu „Podlaskie Ekoludki”. W szkole powstała pracownia edukacji ekologicznej, w której uczniowie prowadzą doświadczenia, pomiary i eksperymenty. Wyposażenie – m.in. hydrocary, żaby fotowoltaiczne, zestawy do obserwacji i badania wody – wykorzystywane jest również do zajęć w terenie.

W szkole trwa cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce proekologicznej, m.in. warsztaty recyklingu, kulinarne, pokazujące znaczenie czystej wody i powietrza. Dodatkowo uczniowie mają dwie wycieczki terenowe – z ornitologiem na Stawy Dojlidzkie, gdzie 6 i 7-latki prowadziły obserwacje ptaków oraz do Nadleśnictwa Waliły, gdzie leśnicy pokażą i opiszą dzieciom walory podlaskiej przyrody. Dodatkową atrakcją będzie się ognisko z kiełbaskami. Podczas warsztatów i wycieczek wykorzystywane są metody aktywizujące oraz nauka przez doświadczenie.

W szkole zorganizowane zostaną także dwa konkursy z nagrodami, propagujące postawy proekologiczne. Szkoła zorganizuje dwa eventy: „Dzień Młodego Naukowca – Przygody z Wodą” z okazji Światowego Dnia Wody a z okazji Światowego Dnia Ziemi „Dzień Młodego Naukowca – Przygody z Ziemią.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi z Funduszu Naturalnej Energii. – Projekt przyniesie korzyści środowisku i wpoi małym uczestnikom przekonanie, że to od nich zależy, w jakim świecie będą żyć w przyszłości – podkreśla mówi Aneta Boruch, dyrektor Szkoły Podstawowej Innowacyjnej Edukacji.