Pięć sposobów na rozwijanie kreatywności u dziecka

Pięć sposobów na rozwijanie kreatywności u dziecka

Każde dziecko ma wrodzoną wyobraźnię i potencjał twórczy. Warto pokusić się o ich rozwijanie, aby wyrobić u kilkulatka kreatywność, która zaowocuje w przyszłości. Człowiek, który potrafi tak myśleć będzie twórczy w działaniu i łatwiej znajdzie rozwiązanie różnych problemów.

Sposoby na to nie są szczególnie trudne ani skomplikowane. Takie zajęcia kreatywne w postaci zabawy może wprowadzić w życie na gruncie domowym każdy z nas. I niepotrzebne są do tego wymyślne pomoce czy zabawki, wystarczy zaproponować dzieciom ciekawe, choć proste zabawy.

1. Twórcza opowieść

Zacznij snuć jakąś historię wspólnie ze swoim dzieckiem. Najtrudniej jest zacząć, stworzyć odpowiedni klimat, ale potem z pewnością was to wciągnie. To właśnie ty możesz w tym pomóc i wprowadzić swoje dziecko w niezwykły świat  opowieści.

Rozpocznij zdanie i dowiedz się, jak skończy opowiadanie twoje dziecko. Najlepiej jest uzupełniać opowiadanie zdaniami na przemian, bądź wprowadzić „moment zawieszenia”, jakbyśmy się zastanawiali nad odpowiednim słowem.  Wówczas skłonimy dziecko do współpracy i pobudzimy kreatywność.

Nim się spostrzeżesz zobaczysz w swoim dziecku niezwykłe możliwości twórcze, może też pociecha zaskoczy cię poczuciem humoru? Czasami wystarczy odrobina chęci, a wspólnie spędzony czas może stać się niezwykle miłą przygodą. Dodatkowo im więcej takich twórczych zabaw, tym większa sprawność językowa twojego dziecka

2. Słuchaj muzyki klasycznej

Utwory klasyczne czy instrumentalne, co udowodniono naukowo, poprawiają pracę mózgu i stymulują wyobraźnię. Muzyki można słuchać wszędzie  zarówno w domu, jak i podczas podróży samochodem. Wystarczy dać ponieść się dźwiękom i puścić wodze fantazji.

Ciekawe jakie obrazy przywoła słyszany utwór? Czy Twoje dziecko odbierze go tak samo jak Ty, a może zaskoczy swoją interpretacją utworu? Sprawdź to.

3. Nietypowe zabawki

Stwórz dziecku atmosferę swobodnego myślenia i spontaniczności. I nie broń mu wykorzystywać do tego przedmiotów codziennego użytku, a z pewnością zadziwi cię ich innowacyjnym zastosowaniem.

Kto jako dziecko nie budował pod stołem namiotu z koca i poduszek? Albo nie wyciągał mamie z kuchennej szuflady sitka czy wałka upierając się, że koniecznie, ale to koniecznie jest właśnie niezbędny. Przypomnij sobie, ile frajdy dawało puszczenie w  ruch wyobraźni i nadawanie przedmiotom z otoczenia nowych funkcji. Mikrofon z sitka, bezludna wyspa z fotela, perkusja z pokrywek do garnków i drewnianych łyżek – pozwól na to dziecku.

Przedmioty codziennego użytku, a czasem rzeczy, które nam wydają się już zbędne lub niepotrzebne, w rękach dziecka staną się zabawką edukacyjną i posłużą rozwijaniu jego kreatywności. Nawet zwykłe kartonowe pudełko może nabrać wiele znaczeń – może stać się samochodem, stołem czy łodzią podwodną. Może jakiś przedmiot stanie się sceną, na której dziecko będzie mogło wystąpić. Możliwe, że podczas takiej zabawy Twoje dziecko zaskoczy cię jakimś nowym talentem.

4. Fantastyczne skojarzenia

Jedziecie z dzieckiem samochodem i nudzicie się? Rzuć pytanie, np. co by było gdyby…i wspólnie stwórzcie niekoniecznie realistyczną historię, która pozwoli rozbujać się wyobraźni dziecka. Można w to grać nawet w kilka osób. Każdy uczestnik zabawy powtarza i kontynuuje opowieść poprzednika, dodając coś od siebie. Możemy dodawać fantazyjne sytuacje, cechy, zaskakujące rozwiązania. Jestem pewna, że pociecha zaskoczy każdego rodzica swoją kreatywnością.

Tego typu opowieści na żywo to nie tylko ćwiczenie fantazji, ale także pamięci, co z pewnością przyda się dziecku w nauce.

5. Kreatywne rysowanie

Na rysunkach dzieci widać niejednokrotnie, że ich wyobraźnia jest praktycznie nieograniczona. Stymulujmy jej rozwój, podrzucając czasem pomysły do przelania na papier.

Możemy zaproponować np. narysowanie jakiejś niezwykłej, w rzeczywistości nieistniejącej maszyny. Albo dać dziecku kartkę z już narysowanym konturem i rzucić pomysł, aby wymyśliło sposób i przekształciło  go w przedmiot z innej planety.

Jednak wcale nie jest tak, że musimy obowiązkowo zapełniać dziecku każdą wolną chwilę. Czasem pozwól się dziecku po prostu ponudzić się – wtedy jego wyobraźnia zacznie pracować i zrodzą się nowe, twórcze pomysły na interesujące zabawy.