Zakończyliśmy projekt „Podlaskie Ekoludki”

Zakończyliśmy projekt „Podlaskie Ekoludki”

Czy w Białymstoku jest czyste powietrze, dlaczego żaba fotowoltaiczna skacze i czy można pić wodę z kranu – tego m.in. dowiedzieli się nasi uczniowie w ramach realizowanego w roku szkolnym 2018/19 projektu „Podlaskie Ekoludki”. Szkoła zdobyła na niego grant z Funduszu Naturalnej Energii w wysokości ok. 10 tys. zł.

Uczniowie spędzili wiele czasu w terenie na warsztatach badawczych i wycieczkach edukacyjnych. Szkoła wyszła z założenia, że aktywna nauka przez doświadczenie to najskuteczniejszy sposób wpojenia młodemu pokoleniu nawyków ekologicznych, dbałości o ziemię i jej zasoby naturalne.

W ramach projektu w szkole powstała pracownia edukacji ekologicznej, w której uczniowie prowadzą szereg doświadczeń, pomiarów i eksperymentów. Jej wyposażenie wykorzystywane jest również do zajęć w terenie. Zakupione zostały m.in. zestawy do obserwacji i badania przyrody, w tym wody i powietrza, zestawy obrazujące działanie energii słonecznej i jej praktyczne zastosowanie: hydrocary, żaby fotowoltaiczne i mnóstwo innych interesujących pomocy dydaktycznych. Uczniowie wybrali się z ornitologami na Stawy Dojlidzkie, gdzie prowadzili obserwacje ptaków oraz do Nadleśnictwa Waliły, gdzie leśnicy pokazali i opisali dzieciom walory podlaskiej przyrody w trakcie wędrówek po leśnych ścieżkach edukacyjnych. Dodatkową atrakcją było ognisko z kiełbaskami. Podczas warsztatów i wycieczek wykorzystywane są metody aktywizujące oraz nauka przez doświadczenie.

W szkole odbyły się także dwa konkursy z fantastycznymi nagrodami, propagujące postawy proekologiczne: konkurs fotograficzny „Przyroda mojego regionu” oraz konkurs plastyczny „Mój eko-świat”. O tym, że nauka wcale nie musi być nudna uczniowie przekonali się podczas dwóch niezwykle ciekawych imprez. Szkoła zorganizowała bowiem dwa eventy: „Dzień Młodego Naukowca – Przygody z Wodą” z okazji Światowego Dnia Wody z udziałem przedstawicieli Wodociągów Białostockich, a z okazji Światowego Dnia Ziemi „Dzień Młodego Naukowca – Przygody z Ziemią. Edukacją ekologiczną zostali objęci również rodzice uczniów i społeczność lokalna.

 

Projekt został zrealizowany dzięki grantowi w wysokości niemal 10 tys. zł, otrzymanemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.